درباره سژین خدمات تعرفه ها پیوستن به ما مقالات راهنمای سریع خریداران راهنمای سریع تامین کنندگان ثبت شکایات پشتیبانی ۰۲۱ - ۴۹۱۴۷۰۰۰ تلگرام پشتیبانی
مقایسه پیشنهادات فروش

پیشنهادات فروش ... مشاهده پیشنهاد فروش بیشتر

هیچ پیشنهاد فروش یافت نشد

تامین کننده ها ... مشاهده شرکت های بیشتر

هیچ شرکتی یافت نشد

تحقیق در مورد تصفیه آب

هیچ مقاله ای یافت نشد

دسته بندی: تاسیسات
به این مقاله امتیاز دهید

نویسنده: تقی مولوی
تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۳۹۶
نظرات: ۰
بازدید: ۸۰۶
تحقیق در مورد تصفیه آب

نگرانی مصرف آب ناسالم یک مسئله جدی و واقعی است. علاوه بر آن که در برخی از کشورها همچنان آب لوله کشی وجود ندارد، در دیگر کشورهای صنعتی و حتی کشورهایی که آب لوله کشی دارند به وفور می توان متوجه ناسالم بودن آب شد. در بسیاری از کشورها جهت پیشگیری از رشد باکتری در لوله ها مقدار زیادی کلر وارد آب می کنند اما کلر در کنار خاصیت ضدعفونی کننده ناسالم بوده و با مواد آلی موجود در آب ترکیب شده و ترکیبات بسیار مضری را پدید می آورد. از جانب دیگر، در بسیاری از مناطق میزان سختی آب بسیار بالاست. اگرچه سختی آب یا اصطلاحا آهک برای سلامتی مضر نیست اما به هنگام گرم کردن آب و استفاده از آن برای چای یا قهوه مزه را تلخ و رنگ را کدر می کند. سختی آب نیز موجب گرفتگی لوله ها و کاهش عمر آب گرم کن، ماشین لباس شویی و ظرف شویی می شود.

از این رو، دستگاه های تصفیه آب کمکی در جهت بهبود بخشیدن آب مورد مصرفی می باشند. در واقع، از این دستگاه ها برای حذف و یا کاهش مواد زائد آب استفاده می کنند. ما در این بخش به معرفی و شرح مختصری از مواد زائد می پردازیم.

  • سختی آب: املاح موجود در آب موجب بالا رفتن میزان سختی آن می گردد. در صورتی که مجموع ترکیب املاح کلسیم و منیزیم 0 الی 60 میلی گرم در لیتر باشد، آب سبک بوده و در صورتی که مجموع ترکیب فوق 60 الی 120 میلی گرم در لیتر باشد، آب با سختی متوسط و در صورتی که مجموع ترکیب فوق 120 الی 180 میلی گرم در لیتر باشد، آب سخت و در صورتی که مجموع ترکیب فوق بالاتر از 180 میلی گرم در لیتر باشد، آب خیلی سخت است.
  • کلر: برای ضدعفونی کردن آب آشامیدنی در تصفیه خانه ها اضافه می گردد. از طرفی ترکیبات کلر باعث بروز انواع بیماری های صعب العلاج در انسان می شود. 
  • فلزات سنگین: این مواد زائد شامل سرب، جیوه، روی، نیکل، کرم، کادمیوم و... از طریق نفوذ پساب صنعتی در آب آشامیدنی به انسان منتقل می شود. وجود این مواد در آب موجب مسمومیت، حساسیت شدید، ضایعات کروموزومی، عقب افتادگی ذهنی، فراموشی، پارکینسون، سنگ کلیه، نرمی استخوان و انواع سرطان می گردد. 
  • آلودگی های میکروبی: میکروب ها از طریق نفوذ فاضلاب انسانی در آب آشامیدنی به انسان منتقل می شود. از جمله این امراض می توان به وبا، حصبه، اسهال میکروبی و خونی، هپاتیت، سل، دیفتری، انگل های خونی و کبدی اشاره کرد.

تصفیه آب خانگی یکی از راه های تصفیه آب مصرفی می باشد و متداول ترین روش های آن به شرح ذیل است.

  • رزین های تبادل یون (به منظور کاهش سختی آب)

رزین های تبادل یونی با تبدیل یون های کلسیم و منیزیم محلول در آب به یون های نامحلول، آن ها را جذب کرده و در نتیجه میزان سختی آب را کاهش می دهد. 

  • کربن اکتیو یا زغال فعال (به منظور حذف کلر، رنگ، بو و تری هالومتان ها)

فیلترهای کربن خاصیت جذب مواد آلی و بعضی فلزات سنگین محلول در آب را دارد. رنگ، بو، کلر و ترکیبات کلر را از آب حذف می کند.

  • زئولیت (به منظور حذف فلزات سنگین)

زئولیت ها رزین های طبیعی هستند که دارای خاصیت مبادله کاتیونی و حذف فلزات سنگین می باشند. 

  • فیلترهای سرامیکی (به منظور حذف مواد معلق، باکتری ها و انگل ها)

این نوع فیلترها با منفذهای عبور آب حدود 0.5 میکرون مانع از عبور مواد اینچنینی می شوند.

پیشنهادات فروش تاسیسات

نظر خود را در مورد این مقاله بنویسید

کاربر گرامی لطفا نظر خود را در باکس زیر نوشته و پس از مطالعه قوانین و مقررات وب سایت سژین کلید ارسال را کلیک کنید. نظر شما پس از بررسی کارشناسان در وب سایت منتشر خواهد شد.


نظرات کاربران

ارسال نظر
قیمت روز