درباره سژین خدمات تعرفه ها پیوستن به ما مقالات راهنمای سریع خریداران راهنمای سریع تامین کنندگان ثبت شکایات پشتیبانی ۰۲۱ - ۴۹۱۴۷۰۰۰ تلگرام پشتیبانی
مقایسه پیشنهادات فروش

پیشنهادات فروش ... مشاهده پیشنهاد فروش بیشتر

هیچ پیشنهاد فروش یافت نشد

تامین کننده ها ... مشاهده شرکت های بیشتر

هیچ شرکتی یافت نشد

مشعل چیست

هیچ مقاله ای یافت نشد

دسته بندی: سیستم های گرمایشی
به این مقاله امتیاز دهید

نویسنده: تقی مولوی
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۶
نظرات: ۰
بازدید: ۳۷۵
مشعل چیست

مشعل (به انگلیسی: Burner) دستگاهی می باشد که با ترکیب معینی از هوا با سوخت در یک فضای ایمن انرژی سوخت را به انرژی گرمایی تبدیل می کند. در اثر عمل احتراق مقداری گاز نیز تولید می گردد. انرژی تولید شده توسط دو روش جابجایی (به انگلیسی: Convection) و تابش (به انگلیسی: Radiation) به محیط پیرامون انتقال داده می شود. وظیفه اصلی مشعل گرمایش می باشد. یکی از بزرگترین استفاده های مشعل در گرمایش برای احتراق بویلرها (به انگلیسی: Boilers) هستند. همچنین در انواع دیگ ها مشعل هایی با ظرفیت های کاری متفاوت به کار می روند.

مشعل ها بر اساس معیارهای پروفیل شعله تولید شده، نوع سوخت، روش اشتعال و ظرفیت کاری به انواع متفاوت تقسیم می شوند. 

طرز کار مشعل بدین شکل است که با پاشش سوخت اعم از گاز، گازوئیل و مازوت از طریق ورودی و ایجاد جرقه حرارت موردنیاز را به صورت شعله به داخل کوره هدایت می کند. در مشعل و دیگ تعدادی کنترل کننده وجود دارد که میزان و زمان هرکدام از فرآیندهای مشعل را کنترل می کند. به طور مثال، ترموستات دیگ و کنترل دود که گاها به جای آن از سلول فتوالکتریک استفاده می گردد به طور اتوماتیک باعث کار کردن و از کار افتادن مشعل می شود. 

یک سیستم ایجاد آتش و یا مشعل عبارت از قرار دادن آتش در سطوح مفید پخش گرما، وارد نمودن و نگه داشتن جرقه، مخلوط کردن سوخت و هوا، تبخیر سوخت های مایع و جامد، متناسب نمودن میزان سوخت و هوا و تامین سوخت هوا با یک دبی و فشار مناسب برای تجهیزات می باشد.

از قطعات مشعل می توان به شیر قطع کننده دستی، فیلتر، شیر برقی، ترانسفورماتور جرقه، الکترود جرقه، شعله بین، رله کنترلی، پرشر سوئیچ هوا، فن و الکتروموتور، دمپر هوا، شعله پخش کن، نشت یاب، دودکش و نازل سوخت اشاره نمود.

احتراق کامل سوخت حاصل تنظیم دقیق نسبت به سوخت و هوا می باشد. هرچه این نسبت با دقت بیشتری صورت گیرد، راندمان مشعل بالاتر می رود. و در نتیجه به سوخت کمتری احتیاج می شود. در مشعل های کوچک تنظیم هوا به صورت دستی انجام می گیرد. و در مشعل های بزرگ تنظیم هوا و هوای موردنیار توسط دمپر اتوماتیک انجام می گیرد. با توجه به این که دمای هوای موتورخانه ها و رطوبت آن در طول سال در حال تغییر است، مشعل های بزرگ در هر فصل نیاز به تنظیم مجدد دارند. اگرچه نسل جدید مشعل ها مجهز به PLC بوده و به طور اتوماتیک نسبت به سوخت و هوا در تمام طول شبانه روز و فصول مورد تنظیم قرار می گیرند.

برای انتخاب مشعل مناسب باید به ازای هر هزار متر ارتفاع از سطح دریا 13 درصد به قدرت مشعل افزود. بنابراین، شهرهایی که از سطح دریا ارتفاع بسیاری دارند به مشعل های بزرگتری احتیاج دارند.

پیشنهادات فروش سیستم های گرمایشی

برچسب ها:

نظر خود را در مورد این مقاله بنویسید

کاربر گرامی لطفا نظر خود را در باکس زیر نوشته و پس از مطالعه قوانین و مقررات وب سایت سژین کلید ارسال را کلیک کنید. نظر شما پس از بررسی کارشناسان در وب سایت منتشر خواهد شد.


نظرات کاربران

ارسال نظر
قیمت روز