درباره سژین خدمات پیوستن به ما مقالات راهنمای سریع خریداران راهنمای سریع تامین کنندگان ثبت شکایات
به صورت کاملا رایگان آگهی خود را ثبت کنید و به سادگی محصول خود را به خریداران معرفی کنید اطلاعات بیشتر
مقایسه پیشنهادات فروش

پیشنهادات فروش ... مشاهده پیشنهاد فروش بیشتر

هیچ پیشنهاد فروش یافت نشد

تامین کننده ها ... مشاهده شرکت های بیشتر

هیچ شرکتی یافت نشد

مشعل چیست؟

هیچ مقاله ای یافت نشد

دسته بندی: سیستم های گرمایشی
به این مقاله امتیاز دهید

نویسنده: تقی مولوی
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۶
نظرات: ۰
بازدید: ۸۰۶
مشعل و هر آنچه درباره آن باید بدانید

ما در این مقاله قصد داریم درباره مشعل، انواع، طرز کار و کاربردهای آنها صحبت کنیم. در آخر نیز فاکتورهای انتخاب یک مشعل مناسب را برمی شمریم. با وبسایت سژین همراه باشید.

مشعل چیست؟

مشعل که در زبان انگلیسی به آن Burner گفته می شود دستگاهی است که با ترکیب معینی از هوا با سوخت در یک فضای ایمن، انرژی سوخت را به انرژی گرمایی تبدیل می کند و در اثر عمل احتراق مقداری گاز نیز تولید می شود. انرژی تولید شده توسط دو روش جابجایی (Convection) و تابش (Radiation) به محیط پیرامون انتقال داده می شود.

کاربرد مشعل

وظیفه اصلی مشعل گرمایش است. در واقع مشعل ها قلب هر نوع سیستم گرمایشی هستند و وظیفه آنها ایجاد گرما در انواع دیگ ها، هیترها و پکیج های گرمایشی است. یکی از بزرگترین کاربردهای مشعل در گرمایش برای احتراق بویلرها (Boilers) است. علاوه بر این، مشعل هایی با ظرفیت های کاری متفاوت در انواع دیگ ها به کار می روند.

انواع مشعل

مشعل ها بر اساس معیارهای متفاوتی مانند پروفیل شعله تولید شده، نوع سوخت، روش اشتعال و ظرفیت کاری به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند. در یک دسته بندی مشعل ها از نظر نوع سوخت به نوع زیر تقسیم می شوند:

  1. مشعل گازسوز
  2. مشعل گازوئیل سوز
  3. مشعل مازوت سوز
  4. مشعل دوگانه سوز
  5. مشعل سه گانه سوز

 

مشعل

مشعل گازسوز

این نوع مشعل همان طور که از نامش پیداست احتراق را با استفاده از گاز طبیعی انجام می دهد. مشعل های گازسوز با توجه به عملکردی که دارند به سه نوع دمنده دار، فن دار و انواع بدون فن (بی صدا) تقسیم بندی می شوند. برای مثال مشعل هایی که در پکیج های آپارتمان ها به کار می روند از نوع گازی بی صدا و بدون دمنده هستند.

مشعل گازوئیل سوز

با روشن کردن و شروع کار موتور در این نوع مشعل، فن هوادهی شروع به کار می کند که نوع این فن در مشعل های گازوئیلی، سانتریفیوژ است. الکتروموتور در مشعل گازوئیلی علاوه بر اینکه فن هوادهی را به حرکت در می آورد، پمپ گازوییل را نیز به چرخش در می آورد. بنابراین با کار کردن این پمپ، گازوئیل و هوا با هم ترکیب شده و برای احتراق آماده می شوند.

مشعل مازوت سوز

مشعل های مازوت راندمان و ایمنی بالایی داشته و صدای کمی ایجاد می کنند. نصب آنها آسان است و در کارخانه های پخت کیک و شیرینی، دیگ های روغن و کاربردهای صنعتی دیگر به کار می روند.

مشعل های دوگانه سوز و سه گانه سوز

در صورتی که مشعل با دو یا سه سوخت کار کند به آن مشعل دوگانه سوز یا سه گانه سوز گفته می شود. مشعل های دو گانه سوز معمولا با سوخت های گاز و گازوئیل کار می کنند و در صورتی که علاوه بر این سوخت ها بتوانند با سوخت مازوت نیز کار کنند، مشعل سه گانه سوز نامیده می شوند.

اجزای تشکیل دهنده مشعل

از قطعات مشعل می توان به شیر قطع کننده دستی، فیلتر، شیر برقی، ترانسفور ماتور جرقه، الکترود جرقه، شعله بین، رله کنترلی، پرشر سوئیچ هوا، فن و الکتروموتور، دمپر هوا، شعله پخش کن، نشت یاب، دودکش و نازل سوخت اشاره کرد.

نحوه کار مشعل چگونه است؟

طرز کار مشعل بدین شکل است که با پاشش سوخت اعم از گاز، گازوئیل و مازوت از طریق ورودی و ایجاد جرقه، حرارت موردنیاز را به صورت شعله به داخل کوره هدایت می کند.

 در مشعل و دیگ تعدادی کنترل کننده وجود دارد که میزان و زمان هرکدام از فرآیندهای مشعل را کنترل می کند. به طور مثال، ترموستات دیگ و کنترل دود که گاها به جای آن از سلول فتوالکتریک استفاده می شود به طور اتوماتیک باعث کار کردن و از کار افتادن مشعل می شود.

یک سیستم ایجاد آتش و یا مشعل عبارت است از قرار دادن آتش در سطوح مفید پخش گرما، وارد نمودن و نگه داشتن جرقه، مخلوط کردن سوخت و هوا، تبخیر سوخت های مایع و جامد، متناسب کردن میزان سوخت و هوا و تامین سوخت هوا با یک دبی و فشار مناسب برای تجهیزات.

معیارهای انتخاب مشعل مناسب برای هر شهر کدام است؟

برای انتخاب مشعل مناسب باید به ازای هر هزار متر ارتفاع از سطح دریا 13 درصد به قدرت مشعل افزود. بنابراین، شهرهایی که از سطح دریا ارتفاع بسیاری دارند به مشعل های بزرگتری احتیاج دارند.

احتراق کامل سوخت، حاصل تنظیم دقیق نسبت سوخت و هوا است. هرچه این نسبت با دقت بیشتری صورت گیرد، راندمان مشعل بالاتر می رود و در نتیجه به سوخت کمتری نیاز است. در مشعل های کوچک تنظیم هوا به صورت دستی انجام می گیرد و در مشعل های بزرگ تنظیم هوا و هوای موردنیاز توسط دمپر اتوماتیک انجام می شود.

 با توجه به این که دمای هوای موتورخانه ها و رطوبت آن در طول سال در حال تغییر است، مشعل های بزرگ در هر فصل نیاز به تنظیم مجدد دارند. البته نسل جدید مشعل ها، مجهز به PLC بوده و به طور اتوماتیک نسبت به سوخت و هوا در تمام طول شبانه روز و فصول مورد تنظیم قرار می گیرند.

برچسب ها:
مشعل

نظر خود را در مورد این مقاله بنویسید

کاربر گرامی لطفا نظر خود را در باکس زیر نوشته و پس از مطالعه قوانین و مقررات وب سایت سژین کلید ارسال را کلیک کنید. نظر شما پس از بررسی کارشناسان در وب سایت منتشر خواهد شد.


نظرات کاربران

ارسال نظر
قیمت روز