درباره سژین خدمات پیوستن به ما مقالات راهنمای سریع خریداران راهنمای سریع تامین کنندگان ثبت شکایات
به صورت کاملا رایگان آگهی خود را ثبت کنید و به سادگی محصول خود را به خریداران معرفی کنید اطلاعات بیشتر
مقایسه پیشنهادات فروش

پیشنهادات فروش ... مشاهده پیشنهاد فروش بیشتر

هیچ پیشنهاد فروش یافت نشد

تامین کننده ها ... مشاهده شرکت های بیشتر

هیچ شرکتی یافت نشد

طرز کار آبگرمکن خورشیدی

هیچ مقاله ای یافت نشد

دسته بندی: سیستم های گرمایشی
به این مقاله امتیاز دهید

نویسنده: تقی مولوی
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۶
نظرات: ۰
بازدید: ۱۸۷۶
طرز کار آبگرمکن خورشیدی

در حال حاضر گرم کردن آب برای کاربردهای محلی، آب استخر و گرم کردن فضای ساختمان ها از اصلی ترین کاربردهای انرژی گرمایی خورشیدی به شمار می روند. اصلی ترین روش برای به کارگیری انرژی گرمایی خورشیدی استفاده از صفحه های جذب کننده نظیر انرژی خورشیدی به جهت و موقعیت های ثابت می باشد. سیستم های فوق از پرتوهای خورشیدی برای گرم کردن آب استفاده می کنند. بدین گونه که با تابش نور خورشید به کلکتورهای نصب شده سبب گرم شدن مایع عبوری از کلکتورها می شود. این کلکتورها عمدتا به دو نوع کلکتورهای تخت و کلکتورهای تحت خلا تولید و مورد بهره برداری قرار می گیرند.

  • کلکتورهای تخت

این کلکتورها از ساده ترین و پرکاربردترین کلکتورها به شمار می آیند. ساختار کلکتورهای تخت به شکل یک جعبه مستطیل شکل بوده که در داخل آن یک صفحه جاذب فلزی از جنس مس یا آلومینیوم با پوشش های رنگی خاص می باشد. رنگ این ورق همیشه تیره انتخاب شده و دارای پوشش خاصی است که بتواند ضریب جذب انرژی را به حداکثر و ضریب پخش را به حداقل برساند. اساسا کلکتور غیرمتمرکزکننده ای است که سطح جاذب آن مسطح باشد. زیر صفحه لوله های کوچکی از جنس مس به صفحه جاذب جوش خورده اند که اب یا سیال انتقال حرارت در آن جریان دارد.

اطراف کلکتور به منظور کاهش اتلاف حرارتی عایق بندی می شود. روی سطح جعبه نیز از پلاستیک شفاف یا شیشه پوشیده شده است. برای رسیدن به دمای بالا مجموعه ورق و لوله ها را در داخل یک جعبه عایق یا روکش شیشه قرار می دهند تا با استفاده از اثر گلخانه ای بتوان حرارت بیشتری را به دام انداخت. 

جنس روکش سیاه معمولا از جنس اکسید کروم می باشد که عمدتا 99 درصد اشعه آفتاب را جذب می کند. جریان به وسیله خاصیت ترموسیفونی یا به وسیله پمپ الکتریکی به مخزن ذخیره که عایق بندی شده و می تواند دوجداره باشد، منتقل شود.

  • کلکتورهای تحت خلا

این کلکتورها از تعدادی لوله دوجداره شفاف موازی تشکیل شده اند. و در داخل آن یک تیوب با پوشش ماده ای جاذب قرار دارد. هوا از بین فضای بین دوجداره خارج شده و خلای ایجاد شده از اتلاف حرارت جلوگیری می کند. مزیت کلکتورهای تحت خلا توانایی در ایجاد دمای بالاتر است. از اجزای این نوع کلکتورها می توان مخزن جمع آوری، عایق پشم شیشه، لوله های مسی، قاب از جنس فولاد ضدزنگ، لوله جذب کننده انرژی خورشید و لوله های انتقال حرارت یا لوله های گرمایی اشاره نمود.

پیشنهادات فروش سیستم های گرمایشی

نظر خود را در مورد این مقاله بنویسید

کاربر گرامی لطفا نظر خود را در باکس زیر نوشته و پس از مطالعه قوانین و مقررات وب سایت سژین کلید ارسال را کلیک کنید. نظر شما پس از بررسی کارشناسان در وب سایت منتشر خواهد شد.


نظرات کاربران

ارسال نظر
قیمت روز