درباره سژین خدمات تعرفه ها پیوستن به ما مقالات راهنمای سریع خریداران راهنمای سریع تامین کنندگان ثبت شکایات پشتیبانی ۰۲۱ - ۴۹۱۴۷۰۰۰ تلگرام پشتیبانی
مقایسه پیشنهادات فروش

پیشنهادات فروش ... مشاهده پیشنهاد فروش بیشتر

هیچ پیشنهاد فروش یافت نشد

تامین کننده ها ... مشاهده شرکت های بیشتر

هیچ شرکتی یافت نشد

فن کویل چیست

هیچ مقاله ای یافت نشد

دسته بندی: سیستم های سرمایشی
به این مقاله امتیاز دهید

نویسنده: تقی مولوی
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۶
نظرات: ۰
بازدید: ۲۶۵
فن کویل چیست

فن کویل (Fancoil) دستگاهی است که از کویل ها یا لوله های گرم و سرد، فن، موتور و دریچه تشکیل شده در سیستم های تهویه مطبوع ساختمان ها، مراکز تجاری و مسکونی مورداستفاده قرار می گیرد. فن کویل ها به طور معمول به کانال ها متصل نمی گردند. کاربرد آن ها عمدتا برای کنترل دمای محیطی می باشند که در آن نصب می شوند. فن کویل ها توسط دکمه ON/OFF و یا با ترموستات کار می کنند. این دستگاه ها در کابین های ایستاده، درون دیوارها و سقف های کاذب نصب می شوند. معمولا فن کویل ها هوا را به طور مستقیم تخلیه می کنند. هرچند برخی از آن ها ممکن است به کانال های کوتاه متصل شوند. 

فن کویل ها به دلیل سادگی مقرون به صرفه تر از سیستم های کانالی یا حرارت مرکزی که با هواساز کار می کنند، می باشند. نصب فن کویل ها به دو حالت افقی و یا عمودی می باشد. ظرفیت این فن کویل ها 200 تا 1000 فوت مکعب در دقیقه بوده و هوا را به صورت بالازن یا روبرو زن منتشر می کنند. 

در جاهایی که فاصله کف اتاق تا زیر پنجره کم باشد، می توان از نوع فن کویل کوتاه استفاده کرد. بدین ترتیب، جهت هوادهی به سوی بالا و یا رو به جلو خواهد بود. 

باید بدانید اگر از فن کویل ها در اتاق ها و یا سالن های آپارتمان ها استفاده کنید، سروصدای آن برایتان آزاردهنده خواهد بود. اما اگر از فن کویل ها در ادارات، ساختمان های تجاری و راهروهای پررفت و آمد استفاده شود سروصدای آن ها مشکل تلقی نمی شود.

نحوه عملکرد فن کویل ها بدین ترتیب است که کویل ها آب گرم یا سرد را از واحد مرکزی دریافت کرده و در تهویه مطبوع استفاده می کنند. به طور کلی، فن کویل ها می توانند ترموستات سرخود داشته باشند و یا توسط سیم به ترموستات کنترلی وصل گردند. و در ساختمان های مدرن با سیستم مدیریت انرژی ساختمان به وسیله سیستم دیجیتالی کنترل می شوند.

در فن کویل ها آب سرد یا گرم از درون کویل ها برای تغییر وضعیت فضا منتقل می شود. تجهیزات استفاده شده در تهویه مطبوع ساختمان ها برای حذف گرما چیلر یا برج خنک کننده و برای حذف سرما بویلر و هیتر می باشند.

فن کویل ها عمدتا به دو نوع 2 لوله ای و 4 لوله ای تقسیم می شوند. در فن کویل 2 لوله ای یک لوله تغذیه آب و یک لوله برگشت وجود دارد. در فن کویل 4 لوله ای دو لوله تغذیه آب و دو لوله برگشت وجود دارد. در تمام این فن کویل ها لوله تغذیه نقش تهیه آب گرم و سرد را با توجه به فصل داراست. 

پیشنهادات فروش سیستم های سرمایشی

نظر خود را در مورد این مقاله بنویسید

کاربر گرامی لطفا نظر خود را در باکس زیر نوشته و پس از مطالعه قوانین و مقررات وب سایت سژین کلید ارسال را کلیک کنید. نظر شما پس از بررسی کارشناسان در وب سایت منتشر خواهد شد.


نظرات کاربران

ارسال نظر
قیمت روز