درباره سژین خدمات تعرفه ها پیوستن به ما مقالات راهنمای سریع خریداران راهنمای سریع تامین کنندگان ثبت شکایات پشتیبانی ۰۲۱ - ۴۹۱۴۷۰۰۰ تلگرام پشتیبانی
مقایسه پیشنهادات فروش

پیشنهادات فروش ... مشاهده پیشنهاد فروش بیشتر

هیچ پیشنهاد فروش یافت نشد

تامین کننده ها ... مشاهده شرکت های بیشتر

هیچ شرکتی یافت نشد

ملات هوایی

هیچ مقاله ای یافت نشد

دسته بندی: مصالح دانه ای
به این مقاله امتیاز دهید

نویسنده: تقی مولوی
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۳۹۶
نظرات: ۰
بازدید: ۲۸۵
ملات هوایی

ملات هوایی تحت عنوان دیگر "ملات هوازی" نیز شناخته می شود. ملات هوایی از آن دسته ملات هایی است که برای گیرش سریع و حفظ خواص و کارایی خود باید حتما در مجاورت هوا قرار گیرد. در واقع، این نوع از ملات ها تنها در صورت مجاورت با هوا سفت و سخت می گردند. و در صورتی که در معرض رطوبت و تماس با آب باشند، خواص و کارایی خودشان را از دست می دهند. 

ملات گل، کاهگل، سیم کاهگل، گچ و گچ و خاک از ملات های هوایی (هوازی) نام برده می شوند.

ما در این مقاله به تشریح مختصر ملات های هوازی فوق می پردازیم.

  • ملات گل

  ملات گل از آن دسته ملات های هوازی می باشد که حین اجرا ترک خورده و دارای گیرایش پایین و چسبندگی کم می باشد. از این رو، برای چسبندگی بیشتر ملات گل روی آن پنجه می اندازند. جهت رفع ترک خوردگی این نوع ملات پس از خشک شدن باید ماسه های ریزدانه (ماسه خاکی) استفاده گردد. ملات گل از ترکیب خاک و حلال آب تشکیل شده و برای حاصل آمدن یک ملات مناسب باید محتویات مخلوط شده را به خوبی ورز داد.

  • ملات کاهگل

ملات هوازی کاهگل متشکل از کاه، خاک رس و آب بوده و در هوای آزاد خشک می گردد. کاه از این جهت به ملات اضافه می شود تا ملات ترک نخورد. با آن که ملات کاهگل جزء ملات های هوازی به شمار می رود عایق خوبی در برابر رطوبت و حرارت محسوب می شود. ملات کاهگل در گذشته نه چندان دور جهت بناسازی استفاده می شده است.

  • ملات گچ

تمام ملات های گچ از پاشیدن گرد گچ به داخل ظرف آب پدید آمده و باید در مقابل رطوبت محافظت گردند. چرا که ملات گچ در تماس با رطوبت مقاومت خود را از دست داده و بیش از اندازه نرم می شود. ملات های گچ در دو نوع گچ زنده و گچ گشته موجود می باشند. هر چه دانه های گچ مورد استفاده در ملات گچ ریزتر باشد زمان گیرش ملات سریع تر می گردد.  

  • ملات گچ و خاک

ملات گچ و خاک متشکل از اجزای گچ، خاک و آب می باشد. رنگ این ملات هوازی کرم تا قهوه ای روشن بوده و به منظور زیرسازی و مهیاسازی دیوارها و سقف و نیز سفیدکاری مورد استفاده قرار می گیرد. ملات گچ و خاک در عین ارزان بودن بسیار دیرگیر محسوب می شود. 

پیشنهادات فروش مصالح دانه ای

برچسب ها:
ملات آماده

نظر خود را در مورد این مقاله بنویسید

کاربر گرامی لطفا نظر خود را در باکس زیر نوشته و پس از مطالعه قوانین و مقررات وب سایت سژین کلید ارسال را کلیک کنید. نظر شما پس از بررسی کارشناسان در وب سایت منتشر خواهد شد.


نظرات کاربران

ارسال نظر
قیمت روز