درباره سژین خدمات تعرفه ها پیوستن به ما مقالات راهنمای سریع خریداران راهنمای سریع تامین کنندگان ثبت شکایات پشتیبانی ۰۲۱ - ۴۹۱۴۷۰۰۰ تلگرام پشتیبانی
مقایسه پیشنهادات فروش

پیشنهادات فروش ... مشاهده پیشنهاد فروش بیشتر

هیچ پیشنهاد فروش یافت نشد

تامین کننده ها ... مشاهده شرکت های بیشتر

هیچ شرکتی یافت نشد

بتن پاششی یا شات کریت چیست؟

هیچ مقاله ای یافت نشد

دسته بندی: تجهیزات اجرای بتن
به این مقاله امتیاز دهید

نویسنده: تقی مولوی
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۶
نظرات: ۰
بازدید: ۲۸۹
بتن پاششی یا شات کریت چیست؟

امروزه بِتُن جزء ارزان ترین و قابل دسترس ترین مصالح ساختمانی در صنایع ساخت و ساز به شمار آمده که در وسعت زیادی مورد استفاده قرار گرفته و قابل بهره برداری می باشد. بتن این ماده دارای خاصیت چسبندگی متشکل از شن و ماسه و سیمان می باشد که با توجه به گسترش و پیشرفت علم و صنعت در زمینه شناخت و ویژگی های مربوطه آن توسعه قابل توجهی داشته است. 

از آن جا که بتن از پرکاربردترین مصالح ساختمانی محسوب گردیده، بتن ریزی و نحوۀ اجرای آن از مهم ترین مسائل روزمره در ساخت و ساز می باشد که باید به آن توجه ویژه نمود. از این رو، ما در این مقاله قصد داریم به بتن پاششی یا شات کریت بپردازیم.

بتن پاششی یا به عبارت دیگر شات کریت به عملیات اجرای بتن ریزی گفته شده است که در آن بتن از طریق شیلنگ های پلاستیکی و گاها لوله های فلزی بر روی سطوح حفر شده پاشیده می گردد. بتن در عملیات بتن پاششی یا شات کریت متشکل از شن و ماسه و سیمان بوده که با یک جریان هوای فشرده و طی عملیاتی بسیار سریع بر روی سطوح حفاری شده پاشیده می شود.

شات کریت در عصر مدرن بسیار مرسوم بوده که به دلیل سرعت عمل بسیار بالا و اجرای دقیق آن در وسعت زیادی استفاده می گردد. 

در گذشته از شات کریت با عناوین گان گریت، پنو کریت، بلاست کریت و جت کریت یاد شده بوده و نخستین کاربرد آن محافظت از سطوح سنگی در برابر هوازدگی به شمار می رفته است.

این در حالی است که امروزه از شات کریت در بسیاری از موارد استفاده شده است و محافظت از سطوح سنگی در میان این کاربرد وسیع چندان به چشم نمی آید. شات کریت که همان ملات یا بتنی است که با سرعت بسیار زیادی بر روی سطوح پاشیده می شود، در معادن زیرزمینی، راهروهای حمل و نقل، حجره های زیرزمینی، نگهداری حفریات و هموارسازی سطوح استفاده می شود.

شات کریت به دو صورت مخلوط تر و مخلوط خشک انجام گرفته و در کاهش نفوذ رطوبت، افزایش مقاومت در برابر آتش و همچنین به چسبندگی بین بتن و میلگرد کمک می کند.

در عصر مدرن، شات کریت کاربردهای بسیاری در زمینه لاینینگ، تونل سازی، نماسازی، معدن کاری و... دارد. 

شات کریت باعث گردیده تا اجرای بتن ریزی با سرعت بیشتر و نیاز کمتر به نیروی انسانی صورت گیرد. بنا به برخی از باورها در این زمینه روند بتن پاششی به طریق مخلوط تر جای پیشرفت بیشتری دارد. 

پیشنهادات فروش تجهیزات اجرای بتن

برچسب ها:

نظر خود را در مورد این مقاله بنویسید

کاربر گرامی لطفا نظر خود را در باکس زیر نوشته و پس از مطالعه قوانین و مقررات وب سایت سژین کلید ارسال را کلیک کنید. نظر شما پس از بررسی کارشناسان در وب سایت منتشر خواهد شد.


نظرات کاربران

ارسال نظر
قیمت روز