درباره سژین خدمات تعرفه ها مقالات راهنمای سریع خریداران راهنمای سریع تامین کنندگان ثبت شکایات پشتیبانی ۰۲۱ - ۴۹۱۴۷۰۰۰ تلگرام پشتیبانی
مقایسه پیشنهادات فروش

پیشنهادات فروش ... مشاهده پیشنهاد فروش بیشتر

هیچ پیشنهاد فروش یافت نشد

تامین کننده ها ... مشاهده شرکت های بیشتر

هیچ شرکتی یافت نشد

آلاچیق چیست

هیچ مقاله ای یافت نشد

دسته بندی: محوطه سازی
به این مقاله امتیاز دهید

نویسنده: تقی مولوی
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۶
نظرات: ۰
بازدید: ۹۷
آلاچیق چیست

آلاچیق واژه ای ترکمن بوده که امروزه ساخت آن در ایران و بسیاری از کشورهای قاره ها رواج یافته است. نام فارسی آلاچیق طارم (تارم) می باشد که با عنوان کلاه فرنگی نیز شناخته شده است. از قدیم الایام شنیدن نام آلاچیق تداعی گر عمارت ها، باغ ها و محوطه های باز می باشد. از این رو، می توان نتیجه گرفت آلاچیق جزء سازه های گرانقیمت و خانه ها و عمارت های لوکس به حساب می آمد. این در حالی است که هم اکنون شماری از آلاچیق های پیش ساخته موجود است که می توان از آن ها در هر محوطه ای استفاده نمود.

آلاچیق سازه ای نیمه باز دارای سقف گنبدی شکل بوده که اطراف آن ها باز می باشد. کاربرد آلاچیق عموماً تفریحی و یا استراحی دارد. آلاچیق به گونه ای طراحی شده است تا بتوان برای مدت کوتاه در آن وقت سپری نمود و استراحت کرد. طی وقت گذرانی برای سکون و استراحت از باز بودن فضا برای دید داشتن به سایر نواحی و از سقف به عنوان سایه بان نیز بهره برد. بنابراین، آلاچیق سازه ای زیبا و پرجلوه برای آسودن و نیز دورهمی های دوستانه و خانوادگی محسوب می شود.

آلاچیق ها متناسب با ساختار و متریال به کار رفته در آن ها دارای انواع و اقسام متعددی هستند اما نوع چوبی آن ها به شکل و ساختار سنتی در اذهان عمومی به جا مانده است. امروزه آلاچیق های پیش ساخته رونق بسیاری یافته اند و استفاده از آن ها دیگر دردسرهای ساخت یک آلاچیق سنتی را ندارد.

آلاچیق از یک سازه اصلی که معمولاً از جنس چوب، فلز و گاها بتن و سیمان است مهیا شده است. و مهم ترین بخش یک آلاچیق سقف آن محسوب می گردد. سقف هر آلاچیق متناسب با طراحی و اصل سازه آن از متریال های گوناگون ساخته می شود. بسیاری از آلاچیق ها دارای سقف شیب دار بوده و برخی از آن ها با حالت بسته و نیمه باز بدون شیب طراحی و ساخته می شوند. اگر سقف آلاچیق شیب دار باشد بهتر است اقدام به آهن کشی کرد. و در سایر طراحی های سر پوشیده و نیمه باز باید از فلاشینگ و ترمووود استفاده نمود.

دیواره های یک آلاچیق جزء لاینفک سازه می باشند که دست سازندگان در طراحی آن باز می باشد. بسیاری ترجیح می دهند تا دیواره های آلاچیق با پوشش سبز و یکنواخت گیاهان پوشیده شود و برخی ترجیح می دهند از شیشه و چوب بهره ببرند. 

بخش پائین تر آلاچیق نشیمنگاه اشخاص می باشد که می توان آن را به صورت های دلخواه در آورد و مهیا ساخت.

یک آلاچیق می تواند در اشکال متفاوت و بسته به محل قرارگیری در صورت های مربع، مستطیل، مثلث، دایره و... ساخته شود. محل قرارگیری آلاچیق باید در قسمت خوش منظره محوطه واقع باشد. آلاچیق سازه ای می باشد که ابعاد آن می تواند در اندازه دلخواه ساخته شود. 

پیشنهادات فروش محوطه سازی

برچسب ها:

نظر خود را در مورد این مقاله بنویسید

کاربر گرامی لطفا نظر خود را در باکس زیر نوشته و پس از مطالعه قوانین و مقررات وب سایت سژین کلید ارسال را کلیک کنید. نظر شما پس از بررسی کارشناسان در وب سایت منتشر خواهد شد.


نظرات کاربران

ارسال نظر
قیمت روز