درباره سژین خدمات تعرفه ها پیوستن به ما مقالات راهنمای سریع خریداران راهنمای سریع تامین کنندگان ثبت شکایات پشتیبانی ۰۲۱ - ۴۹۱۴۷۰۰۰ تلگرام پشتیبانی
مقایسه پیشنهادات فروش

پیشنهادات فروش ... مشاهده پیشنهاد فروش بیشتر

هیچ پیشنهاد فروش یافت نشد

تامین کننده ها ... مشاهده شرکت های بیشتر

هیچ شرکتی یافت نشد

کلید و پریز؛ انواع پریز و دوشاخه در کشورهای مختلف

هیچ مقاله ای یافت نشد

دسته بندی: سیستم روشنایی و الکتریکی
به این مقاله امتیاز دهید

نویسنده: مهرنوش رحمتی
تاریخ انتشار: ۱۴ شهریور ۱۳۹۷
نظرات: ۰
بازدید: ۱۱۴۱
انواع پریز و دوشاخه در کشورهای مختلف جهان چگونه است؟

 

در حال حاضر، 15 نوع پریز برق متفاوت وجود دارد که در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد. گاهی اوقات در سراسر یک قاره از برخی از انواع پریز و دوشاخه های برق استفاده می شود، در حالی که برخی دیگر فقط در یک کشور کاربرد دارند. تعداد زیادی آداپتور یا مبدل برای فروش در بازار موجود است که با چند نوع پریز مختلف سازگار است، اما طبیعتا با انواع دیگر پریز سازگار نیستند. در ادامه به معرفی انواع  کلید و پریز و دوشاخه می پردازیم.

انواع پریز و دوشاخه


پریز نوع A


پریز نوع A معمولا در آمریکای شمالی، آمریکای مرکزی، ونزوئلا، کارائیب و ژاپن استفاده می شود، نوع A یکی از انواع پریز معمولی، تخت، دو شاخه و بدون اتصال به زمین است که آمریکایی ها با آن به خوبی آشنایی دارند. این پریزها تقریبا همیشه با ولتاژهایی بین 110 تا 127 ولت کار می کنند. برای مثال، پریز نوع A ای که در آمریکا و ژاپن مورد استفاده قرار می گیرند کمی باهم تفاوت دارند. یکی از شاخه های مدل آمریکایی از شاخه دیگر آن کمی عریض تر است. اما در پریزهای ژاپنی هر دو سر دو شاخه هم اندازه هستند. بنابراین، وسایل اکترونیکی ژاپنی ها با پریزهای آمریکایی کار می کنند، اما دستگاه های آمریکایی اغلب با پریزهای ژاپنی کار نمی کنند.


پریز نوع B


مانند نوع A، پریز نوع B هم به طور عمده در آمریکای شمالی، آمریکای مرکزی، کارائیب و ژاپن استفاده می شود. این پریز دارای اتصال به زمین است و نسبت به نوع A یک شاخه سومی غیر مسطح اضافه تر دارد که در زیر دو شاخه موازی مسطح قرار گرفته است. بسیاری از پریزهای آمریکایی نوع B هستند، در حالی که دستگاه های برقی آمریکایی دارای دوشاخه های نوع A یا B هستند. دستگاه های نوع A با هر دو نوع پریز A و B کار می کنند، اما دستگاه های نوع B فقط با پریزهای نوع B کار می کنند. پریزهای نوع B تقریبا همیشه در ولتاژی بین 110 تا 127 ولت کار می کنند.

آیا تصمیم به خرید کلید و پریز گرفته اید؟ پس قبل از خرید خود حتما این نکات را بخوانید!


پریز نوع C


پریزهای نوع C در سراسر اروپا، به جز ایرلند، انگلستان، جزیره مالت و قبرس و همچنین در کشور ما استفاده می شود. آنها همین طور به طور گسترده ای در آمریکای جنوبی به کار می روند. این پریزها دارای دو تا شاخه گرد هستند. پریزهای نوع C معمولا در ولتاژ 220 تا 240 ولت کار می کنند و فقط برای دستگاه هایی 2.5 آمپری یا کمتر مورد استفاده قرار می گیرند. با این حال، لوازم الکترونیکی دارای دوشاخه نوع C با انواع پریز نوع E، F، J، K و N هم کار می کنند.


پریز نوع E


یکی دیگر از انواع پریز ، نوع E است که معمولا در جمهوری چک، بلژیک، فرانسه، لهستان، اسلواکی و بخش هایی از آفریقا مورد استفاده قرار می گیرد. این پریزها مانند نوع C، دو تا شاخه گرد مانند دارند و با ولتاژهای 220 تا 240 ولت کار می کنند. با این حال، پریزهای نوع E تا 16 آمپر را پشتیبانی می کنند و سوکت آنها دارای یک پین گرد است که در قسمت بالایی پریز قرار دارد. دستگاه هایی با دوشاخه های نوع C، E و F با پریزهای نوع E  کار می کنند.


پریز نوع F


این پریزها در سراسر اروپا و روسیه استفاده می شوند، پریزهای نوع F شبیه به نوع E هستند. با این تفاوت که سوکت نوع F فاقد پین گرد اتصال به زمین است. پریزهای نوع F با ولتاژ 220 تا 240 ولت کار می کنند و تا 16 آمپر را پشتیبانی می کنند. این پریزها معمولا با دستگاه هایی دارای دوشاخه های نوع C، E و F سازگاراند.


پریز نوع G


این نوع پریز به طور گسترده ای در انگلیس، ایرلند، قبرس، جزیره مالت، سنگاپور، مالزی و هنگ کنگ مورد استفاده قرار می گیرد، نوع G، یک پریز سه شاخه با سرهای مستطیلی شکل است که در یک طرح مثلثی کنار هم قرار گرفته اند. پریزهای نوع G با ولتاژهای 220 - 240 ولت کار می کنند و با دستگاه های تا 13 آمپر قابل استفاده می باشند. پریز نوع G تنها با دستگاه های نوع G کار می کند.


پریز نوع I 


پریزهای نوع I در استرالیا، نیوزیلند، آرژانتین و چین دیده می شوند. نوع شاخه های I دارای دو تا شاخه باریک و تخت به شکل حرف V است. بعضی از انواع پریزها ی I و دستگاه ها، دارای یک شاخه سوم متصل به زمین نیز هستند. در استرالیا، پریزهای نوع I  تا 10 آمپر را پشتیبانی می کنند، اما بعضی دیگر تا 15 آمپر را هم پشتیبانی می کنند. یک دستگاه 15 آمپر دارای شاخه های زمین شده پهن تری است. یک دستگاه با شاخه های 10 آمپری با یک پریز 15 آمپر کار می کند اما نه برعکس. پریزها و دستگاه های استرالیایی و چینی معمولا با یکدیگر سازگار هستند. تمامی پریزهای نوع I با ولتاژ  220 - 240 کار می کنند.


پریز نوع J


پریزهای نوع J به طور عمده در سوئیس و لیختن اشتاین کاربرد دارند و دارای دو تا شاخه گرد و یک شاخه دیگر زمین شده است که این سه شاخه به شکل یک مثلث در کنار هم چیده شده اند. پریزهای نوع J تا 10 آمپر را پشتیبانی می کنند و همچنین کاملا با دو شاخه نوع C (مورد استفاده در ایران) سازگار هستند.

 

آیا این مقاله برای شما مفید بوده است؟ نظرات خود را از طریق همین مقاله با ما در میان بگذارید!

پیشنهادات فروش سیستم روشنایی و الکتریکی

برچسب ها:
کلید و پریز

نظر خود را در مورد این مقاله بنویسید

کاربر گرامی لطفا نظر خود را در باکس زیر نوشته و پس از مطالعه قوانین و مقررات وب سایت سژین کلید ارسال را کلیک کنید. نظر شما پس از بررسی کارشناسان در وب سایت منتشر خواهد شد.


نظرات کاربران

ارسال نظر
قیمت روز