درباره سژین خدمات تعرفه ها پیوستن به ما مقالات راهنمای سریع خریداران راهنمای سریع تامین کنندگان ثبت شکایات پشتیبانی ۰۲۱ - ۴۹۱۴۷۰۰۰ تلگرام پشتیبانی
مقایسه پیشنهادات فروش

پیشنهادات فروش ... مشاهده پیشنهاد فروش بیشتر

هیچ پیشنهاد فروش یافت نشد

تامین کننده ها ... مشاهده شرکت های بیشتر

هیچ شرکتی یافت نشد

هر آنچه باید درباره لیکا (سبکدانه صنعتی) بدانید

هیچ مقاله ای یافت نشد

دسته بندی: مصالح دانه ای
به این مقاله امتیاز دهید

نویسنده: محسن دباغیان
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۷
نظرات: ۰
بازدید: ۲۲۱
لیکا | هر آنچه باید درباره لیکا (سبکدانه صنعتی) بدانید!

پیشنهادات فروش انواع دانه صنعتی لیکا

لیکا (LECA) معروف به سبک دانه رس حجیم یافته (Lightweight expanded clay aggregate) می باشد، یک سنگدانه سبک وزن است که از حرارت رس در دمای تقریبی 1200 درجه سانتیگراد (2190 فارنهایت) در کوره گردان  تولید می شود. گازهای آزاد شده در حین فرآیند گرمای کوره باعث تشکیل هزاران حباب ریز در رس می شوند. از این رو لیکا که به شکل دانه های گرد و یا سیب زمینی شکل می باشد، دارای ساختاری کندو شکل است. امروزه بیشترین کاربرد  لیکا (LECA) که در اندازه ها و تراکم های مختلف تهیه می شود، تولید محصولات بتنی سبک می باشد.

 

تاریخچه پیدایش لیکا

تاریخچه تولید لیکا به سال 1917 در کانزاس سیتی ایالت میزوری ایالات متحده آمریکا باز می گردد. در سال 1919 برای نخستین بار از سبکدانه صنعتی لیکا در ساخت کشتی یو اس اس سلما (USS Selma) استفاده شد. پس از آن کاربرد لیکا در کشورهای اروپایی نظیر دانمارک، آلمان، انگلستان، آلمان و در کشورهای خاورمیانه گسترش پیدا کرد.

 

ویژگی های لیکا

امروزه لیکا در اندازه ها (از 0.1 میلیمتر تا 25 میلیمتر) و تراکم های مختلف (250، 280، 330 و 510 کیلوگرم بر مترمکعب) ساخته می شود.

از جمله ویژگی های سبکدانه صنعتی (لیکا) می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  سبک وزن بودن
 • عایق حرارتی بالا (رسانندگی گرمایی پایین 0.097 وات بر کلوین متر)
 • عایق صورتی قوی
 • غیرقابل نفوذ در برابر رطوبت
 • مقاومت بالا در برابر فشارها و کشش های مداوم
 • مقاومت شدید در برابر حریق
 • سازگار با محیط زیست
 • خنثی بودن با PH نزدیک به 7
 • مقاوم در برابر یخ زدن و ذوب شدن
 • قابلیت جابجایی و حمل و نقل آسان
 • کاهش بار مرده و بار جانبی زلزله به دلیل سبک وزن بودن
 • زهکشی مناسب و فیلتراسیون

 

کاربردهای لیکا

بیشترین کاربرد لیکا در ساخت بلوک های بتنی، دال های بتنی،بتن سبک، آب کشت (hydroponics)، آکواپونیک (aquaponics) و تصفیه آب می باشد.

امروزه لیکا (LECA) به عنوان یکی از مصالح همه کاره شهرت دارد که کاربردهای آن به صورت مداوم در حال افزایش است. در صنعت ساختمان از لیکا برای تولید بتن سبک، بلوک و اجزای سازه ای پیش ساخته (پنل، پارتیشن بندی، آجر و کاشی های سبک) استفاده می گردد. خاکریزی های سازه ای در مقابل فونداسیون ها، دیوارهای نگهدارنده و آستانه پل ها از دیگر کاربردهای لیکا به شمار می رود. ضمن اینکه این سبکدانه صنعتی میزان فشار زمین را تا 75% نسبت به مصالح سنتی کاهش داده و با کاهش شکل پذیری زمین و نشست، میزان پیداری زمین را افزایش می دهد.

لیکا این توانایی را تا با زهکشی آب های سطحی و آب های زیرزمینی، فشار آب زمین را کنترل کند. از ملات لیکا نیز به عنوان عایق حرارتی و صوتی مناسب جهت کف سازی و سقف سازی استفاده می شود.

از جمله کاربردهای مهم دیگر لیکا ، استفاده از آن در فرآیند فیلتراسیون و تصفیه آب شهری و آشامیدنی و سایر صنایع مرتبط با تصفیه آب مانند پرورشگاه های ماهی اشاره کرد.

لیکا در کشاورزی و فضای سبز نیز کاربرد دارد. این سبکدانه صنعتی قابلیت تغییر ویژگی های فنی خاک را دارد. استفاده از لیکا در سیستم های آب کاشت (hydroponics) از جمله بهبود زهکشی، حفظ آب در دوره های خشکسالی، عایق کردن ریشه ها در مقابل سرما و افزایش سطح اکسیژن از جمله موارد کاربرد لیکا در صنایع کشاورزی است.

 

پیشنهادات فروش مصالح دانه ای

برچسب ها:

نظر خود را در مورد این مقاله بنویسید

کاربر گرامی لطفا نظر خود را در باکس زیر نوشته و پس از مطالعه قوانین و مقررات وب سایت سژین کلید ارسال را کلیک کنید. نظر شما پس از بررسی کارشناسان در وب سایت منتشر خواهد شد.


نظرات کاربران

ارسال نظر
قیمت روز