درباره سژین خدمات تعرفه ها پیوستن به ما مقالات راهنمای سریع خریداران راهنمای سریع تامین کنندگان ثبت شکایات پشتیبانی ۰۲۱ - ۴۹۱۴۷۰۰۰ تلگرام پشتیبانی
مقایسه پیشنهادات فروش

پیشنهادات فروش ... مشاهده پیشنهاد فروش بیشتر

هیچ پیشنهاد فروش یافت نشد

تامین کننده ها ... مشاهده شرکت های بیشتر

هیچ شرکتی یافت نشد

تولید سیمان

هیچ مقاله ای یافت نشد

دسته بندی: مصالح دانه ای
به این مقاله امتیاز دهید

نویسنده: تقی مولوی
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۶
نظرات: ۰
بازدید: ۱۸۶
تولید سیمان

سیمان، یک محصول استراتژیک و حائز اهمیت به دست بشر می باشد که انواع کثیر آن ها از آهک ساخته شده است. تاریخچه سیمان خود بیانگر سیر تکامل دانش بشری برای دستیابی به محصول مذکور می باشد. سیمان انواع بسیاری دارد که در کشور ما ایران نیز به دلیل کاربردهای بی شمار آن تولید می گردد. 

به طور کلی تولید سیمان دارای مراحل گوناگونی می باشد. پیش از آن که به مراحل تولید سیمان بپردازیم، باید به دو عیب عمده صنعت سیمان اشاره کنیم. محققین و صنعتگران همواره در تلاش بوده اند تا دو عیب بزرگ صنعت سیمان که مصرف بیش از حد انرژی و آلودگی محیط زیست می باشد را تا حد امکان رفع کنند.

در ذیل مراحل مختلف تولید سیمان را نام برده و تشریح می کنیم.

انتخاب محل مناسب برای احداث کارخانه

انتخاب محل مناسب جهت احداث کارخانه تولید سیمان با چندین عامل مرتبط می باشد که از آن ها می توان به نزدیک بودن محل کارخانه به معادن مواد اولیه (سنگ آهک و خاک رس)، ظرفیت بالای معادن مواد اولیه در طولانی مدت، کیفیت مورد قبول مواد اولیه و نزدیک بودن محل کارخانه به قطب های مصرف کننده اشاره داشت.

استخراج و انتقال مواد اولیه

به منظور استخراج سنگ آهک معمولا از عملیات آتش باری استفاده می کنند. به طوری که با استفاده از مواد منفجره قسمتی از کوه را منفجر کرده سنگ آهک را به قطعات درشت بهره برداری می کنند. همچنین، برای استخراج خاک رس به دلیل سختی نسبتا پائین معادن آن از لودر، بیل های مکانیکی پرقدرت وبیل های کششی استفاده می کنند. پس از استخراج موادهای اولیه مذکور، آن ها را به وسیله واگن، تسمه نقاله و کامیون های ویژه حمل مواد اولیه به کارخانه انتقال می دهند.

سنگ شکن

سنگ های آهک های استخراج شده در بدو ورود به کارخانه به بخش سنگ شکن انتقال می یابند. سنگ شکن ها که وظیفه خرد کردن سنگ های بزرگ را به قطعات کوچکتر دارند، شامل انواع گوناگونی چون فکی، چکشی و دورانی می باشند. در بخش سنگ شکن، سرند اولیه وجود دارد. عملکرد سرند اولیه به گونه ای است که سنگ های خرد شده توسط سنگ شکن را روی آن می ریزند و در صورتی که دارای اندازه مناسب باشند، عبور می کنند و وارد دپوی مصالح می شوند. و اگر اندازه آن ها همچنان بزرگ باشد دوباره به قسمت سنگ شکن انتقال می یابند.

دپوی مصالح

مواد اولیه تا زمان مصرف در قسمتی از کارخانه انبار می شوند. از آن جا که مواد اولیه ناهمگون و غیریکنواخت می باشند و سیمان تولیدی باید کاملا یکنواخت باشد، شیوه انباشت و برداشت مصالح باید به گونه ای در جهت هدف تولید سیمان یکنواخت باشد. بدین منظور از روش باند همگن ساز استفاده می شود. در این روش، از ماشین مخصوصی استفاده می گردد که به ایجاد یک خاکریز از مصالح مورد نظر در امتداد مسیر حرکت می پردازد. 

آسیاب گلوله ای (ساچمه ای)

در فرآیند آماده سازی مواد اولیه جهت تولید سیمان باید از آسیاب گلوله ای (ساچمه ای) استفاده کرد تا مواد کاملا پودر شوند. آسیاب گلوله ای استوانه ای می باشد که محور آن با افق زاویه کوچکی می سازد و دارای ابعاد گوناگونی چون 4 در 10 متر است. داخل آسیاب، گلوله هایی در سطح زیرین وجود دارند که به ابعاد بزرگتری می باشند و هرچه این گلوله ها به سطوح بالاتر آسیاب می رسند دارای ابعاد کوچکتری می شوند. شیوه کار اینچنین است که استوانه آسیاب می چرخد و این مواد با گلوله ها بالا می روند و از بالاترین نقطه سقوط می کنند. متوالیا و به دنبال این چرخه، مواد آسیاب می گردند.

البته به دلیل رطوب خاک رس، خاک رس به طور جداگانه ای از سنگ آهک آسیاب می گردد و آسیاب کردن آن معمولا با حرارت همراه است تا پودر کاملا خشکی حاصل آید.

تهیه خوراک کوره

این عمل روش های گوناگونی از قبیل تر، نیمه تر، نیمه خشک و خشک دارد.

کوره

به منظور  فعل و انفعالات لازم حاصل از حرارت دهی در دمای حدود 1400 درجه سانتی گراد از دو نوع کوره استفاده می شود: کوره قائم و کوره گردنده افقی.

آسیاب نهائی کلینکر

مواد در کوره تبدیل به گلوله های تقریبا سیاه رنگی می شود که کلینکر نامیده می شود. کلینکر پس از سرد شدن، با مقداری سنگ گچ به منظور تنظیم گیرایش مخلوط و آسیاب شده و پودر خاکستری رنگی پدید می آید که همان سیمان پرتلند است. 

سیمان پس از تولید در سیلوهای مخصوص ذخیره می شود و به کارآگاه منتقل می گردد. گفتنی است انتقال سیمان به دو شکل پاکتی و فله ای انجام می گیرد. 

نظر خود را در مورد این مقاله بنویسید

کاربر گرامی لطفا نظر خود را در باکس زیر نوشته و پس از مطالعه قوانین و مقررات وب سایت سژین کلید ارسال را کلیک کنید. نظر شما پس از بررسی کارشناسان در وب سایت منتشر خواهد شد.


نظرات کاربران

ارسال نظر
قیمت روز