درباره سژین خدمات تعرفه ها پیوستن به ما مقالات راهنمای سریع خریداران راهنمای سریع تامین کنندگان ثبت شکایات پشتیبانی ۰۲۱ - ۴۹۱۴۷۰۰۰ تلگرام پشتیبانی
مقایسه پیشنهادات فروش

پیشنهادات فروش ... مشاهده پیشنهاد فروش بیشتر

هیچ پیشنهاد فروش یافت نشد

تامین کننده ها ... مشاهده شرکت های بیشتر

هیچ شرکتی یافت نشد

انواع مصالح ساختمانی

هیچ مقاله ای یافت نشد

دسته بندی: مصالح دانه ای
به این مقاله امتیاز دهید

نویسنده: تقی مولوی
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۶
نظرات: ۰
بازدید: ۸۹۸
انواع مصالح ساختمانی

همانطور که گاها مصالح ساختمانی در بلندمدت یافت می شود تنها در صورت شکل دادن آن هاست که مورد استفاده قرار می گیرند و گاه نیز از ترکیب آن ها با یکدیگر مصالح ساختمانی جدیدی پدید می آید. به طور مثال، گچ و آهک از پختن سنگ گچ و سنگ آهک به دست می آید. و همچنین، سیمان از ترکیب آهک و خاک رس به وسیله حرارت به وجود می آید. اخیرا و در صنعت مدرن مواد و مصالحی نظیر PVC و پلی اورتان از ترکیبات شیمیائی و به روش های صنعتی به دست آمده که به تدریج جایگزین مواد و مصالح طبیعی خواهند شد. 

مصالح ساختمانی به مواد و متریالی اطلاق می شود که در ساخت و ساز کاربرد دارند. اگر بخواهیم مواد و مصالح ساختمانی را تقسیم بندی کنیم باید به تشریح آن ها از لحاظ جنس، نحوه تولید و منشا و کاربرد بپردازیم.

تقسیم بندی مصالح ساختمانی از لحاظ جنس:

مصالح ساختمانی از نظر جنس به دو گروه ساده و مرکب تقسیم می گردند.

 • مصالح ساده

به فرآورده های معدنی، طبیعی یا مصنوعی که از یک جنس و مواد داخلی مشابه تشکیل شده باشند، مصالح ساده گویند. شن، ماسه، سیمان، کاشی، تیرآهن و... از این دست مصالح ساختمانی می باشند.

 • مصالح مرکب

به فرآورده های معدنی، طبیعی یا مصنوعی که از چند نوع ماده داخلی تشکیل شده باشند، مصالح مرکب نامیده می شوند. بتن، تیرچه، ایرانیت، ایزوگام، ملات ها و... مصالح ساختمانی مرکب می باشند. 

تقسیم بندی مصالح ساختمانی از لحاظ نحوه تولید:

مصالح ساختمانی از نظر نحوه تولید به دو دسته مصالح پیش ساخته و مصالح درجا تقسیم می شوند. 

 • مصالح پیش ساخته

به مواد و مصالح ساختمانی که از طریق عملیات تولید کارخانه تهیه شوند، مصالح پیش ساخته گویند. کاشی، سرامیک، آجر، سفال، تیرچه، بلوک، بتن، قیرگونی و... از این قبیل مصالح ساختمانی می باشند.

 • مصالح درجا

به مواد و مصالح ساختمانی که درست در همان محل احداث تهیه و تولید گردد، مصالح درجا گفته می شود. ملات ها، بتن درجا، بلوک سقفی، چهارچوب درجا و... از مصالح ساختمانی درجا به شمار می روند.

تقسیم بندی مصالح ساختمانی از لحاظ منشا و کاربرد آن ها:

مواد و مصالح ساختمانی از نظر منشا و کاربرد آن ها به مصالح طبیعی، چسباننده ها، ملات ها، قطعات، فزات، چوب، مواد آلی و متفرقه تقسیم می شوند.

 • مصالح طبیعی

به مواد معدنی موجود در طبیعت، مصالح طبیعی گویند. مصالح سنگی، ماسه، خاک ها به ویژه خاک رس از مصالح طبیعی می باشند.

 • چسباننده ها

به مواد معدنی یا مصنوعی که به کمک ماده حلال چسبنده شده و ذرات مواد و مصالح را به یکدیگر بچسباند، چسب گویند. گچ، سیمان، آهک، قیر و... از چسباننده ها می باشند.

 • ملات ها

به مواد مرکب چسبنده که از ترکیب ماده حلال و چسب ساختمانی و ذرات پر کننده حاصل می شود، ملات گفته می شود. ملات گل رس، ماسه آهک، ملات کاه گل، شفته آهک، گچ، گچ و خاک و... از این دست ملات ها می باشند.

 • قطعات

به اجزای معدنی یا مصنوعی مورد استفاده در اجزای ساختمان قطعات گفته می شود. سنگ ساختمان، آجر و بلوک، کاشی، سرامیک، شیشه و... از قطعات نام برده می شوند.

 • فلزات

به ترکیبات شکلی حاصل از ذوب و قالب گیری کانی های فلزی، مصالح فلزی گفته می شود. فولاد، چدن، آهن آلات، آلومینیوم، مس و... از فلزات هستند.

 • چوب

به ترکیبات شکلی برش خورده از تنه درختان و یا فرآورده های فرآوری شده از تراشه اره کاری حاصل چوب گویند. تیرک، نئوپان یا فیبر، روکش های چوبی و... از مصالح چوبی می باشند.

 • مواد آلی

به مواد شامل هیدروکربن حاصل از تجزیه بقایای جانوران و گیاهان تولید شده که در امور ساختمان و عایق کاری کاربرد دارند، مواد آلی گفته می شود. فیبرهای ساده و هوا دمیده، آسفالت و چسب ها، PVC و... از مواد آلی هستند.

 • مواد متفرقه

به سایر مواد و مصالحی که در امور ساختمانی کاربرد دارند اما در دسته بندی مشخصی جای نگیرند، مواد متفرقه گفته می شود. پشم شیشه، پشم سنگ، چوب پنبه، آزبست، گونی و... از مواد متفرقه اند.

پیشنهادات فروش مصالح دانه ای

نظر خود را در مورد این مقاله بنویسید

کاربر گرامی لطفا نظر خود را در باکس زیر نوشته و پس از مطالعه قوانین و مقررات وب سایت سژین کلید ارسال را کلیک کنید. نظر شما پس از بررسی کارشناسان در وب سایت منتشر خواهد شد.


نظرات کاربران

ارسال نظر
قیمت روز