درباره سژین خدمات تعرفه ها پیوستن به ما مقالات راهنمای سریع خریداران راهنمای سریع تامین کنندگان ثبت شکایات پشتیبانی ۰۲۱ - ۴۹۱۴۷۰۰۰ تلگرام پشتیبانی
مقایسه پیشنهادات فروش

پیشنهادات فروش ... مشاهده پیشنهاد فروش بیشتر

هیچ پیشنهاد فروش یافت نشد

تامین کننده ها ... مشاهده شرکت های بیشتر

هیچ شرکتی یافت نشد

بلوک پوکه ای

هیچ مقاله ای یافت نشد

دسته بندی: بلوک سیمانی
به این مقاله امتیاز دهید

نویسنده: تقی مولوی
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۶
نظرات: ۰
بازدید: ۵۶۷
بلوک پوکه ای

از آن جا که قصد داریم در این مقاله به "بلوک پوکه ای" بپردازیم، باید به تعریف هرکدام از اجزای جداگانه آن اشاره کنیم.

پوکه (سبکدانه)

پوکه یا سبکدانه نوعی ماده معدنی است که بر اثر فعالیت های آتشفشانی در کوه های زاگرس، البرز و دماوند ایجاد شده است که جهت چگالی پائین این ماده معدنی موجب کم وزن بودن نسبت به حجم آن می گردد. در واقع، پوکه گدازه های آتشفشان است که پس از رسیدن به سطح زمین سرد شده و به صورت دانه های ریز و درشت متخلخل تشکیل گردیده و اصطلاح علمی آن پومیس یا اسکوریا می باشد. 

به طور کلی پوکه یا سبکدانه به دو نوع تقسیم می شود.

  • پوکه صنعتی

پوکه صنعتی مشهور به لیکا می باشد که از فرآوری خاک رس در کارخانه صنعتی حاصل می آید. از معایب پوکه صنعتی آن است که به دلیل مستلزم بودن تاسیسات عظیم، سرمایه فراوان و هدر رفتن انرژی از نظر اقتصادی اصلا مقرون به صرفه نمی باشد.

  • پوکه معدنی

پوکه های معدنی با توجه به گستردگی کوه های آتشفشان به سه قسم تقسیم می شود. 

  1. پومیس که با فعالیت های آتشفشان در کوه های نوبران ساوه که بافت سنگی آن ها آهکی و پوزولانی باشد ایجاد می شود. 
  2. اسکوریا که با فعالیت های آتشفشان در کوه های زاگرس واقع در توابع شهرستان قروه که بافت سنگی آن ها آذرین باشد ایجاد می شود.
  3. یامیست که با فعالیت آتشفشان در کوه های بستان آباد تبریز و دماوند که بافت سنگی آن ها از نوع سیلیس و شیشه ای نیمه شفاف باشد ایجاد می شود.

بلوک سبک پوکه ای (لیکا)

بلوک قطعه ای ساخته شده از بتن، پوکه و سیمان می باشد. این محصول در اجرای دیوارها و تیغه های آپارتمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. بلوک به عنوان عایق حرارت و صوت، گرما و سرما، قابلیت ابزارخوری و میخ کوبی، عدم نیاز به گچ و خاک، مقاوم در برابر آتش و یخ زدگی، سرعت اجرای بالا و... موجب شده است تا جایگزین مناسب به جای آجر و دیگر مصالح مشابه باشد. تنها در صورتی که بلوک از پوکه و سیمان تشکیل شود دارای کیفیت مناسب می باشد و استفاده از هر مواد دیگری در ساختار آن موجب کاهش کیفیت آن می گردد. 

ظاهر مناسب بلوک سبک پوکه ای دارای شکل هندسی می باشد. 

از آن جا که بلوک پوکه ای دارای بافت زبر رویه و جذب آب مناسب می باشد اجرای انواع ملات و اندودهای متداول به آسانی انجام می گیرد. 

همچنین عملیات برش، میخ کوبی، سوراخ کاری، شیارزنی مسیر کابل ها و لوله های تاسیسات بر روی بلوک های پوکه ای به راحتی انجام می گیرد.این نوع بلوک ها با فرز بریده شده و در صورت استفاده از تیشه تنها از محل ضربه شکسته می شود. این خصوصیات موجب کاهش پرت مصالح می گردد.

بلوک های پوکه ای بر اساس آخرین استانداردهای موجود تولید شده و دارای مقاومت مطلوب در برابر بارهای وارده می باشند. 

نظر خود را در مورد این مقاله بنویسید

کاربر گرامی لطفا نظر خود را در باکس زیر نوشته و پس از مطالعه قوانین و مقررات وب سایت سژین کلید ارسال را کلیک کنید. نظر شما پس از بررسی کارشناسان در وب سایت منتشر خواهد شد.


نظرات کاربران

ارسال نظر
قیمت روز