درباره سژین خدمات تعرفه ها مقالات راهنمای سریع خریداران راهنمای سریع تامین کنندگان ثبت شکایات پشتیبانی ۰۲۱ - ۴۹۱۴۷۰۰۰ تلگرام پشتیبانی
مقایسه پیشنهادات فروش

پیشنهادات فروش ... مشاهده پیشنهاد فروش بیشتر

هیچ پیشنهاد فروش یافت نشد

تامین کننده ها ... مشاهده شرکت های بیشتر

هیچ شرکتی یافت نشد

آمار متفاوت بانک مرکزی با وزارت راه درباره گرانی مسکن

در حالی وزارت راه و شهرسازی میزان افزایش قیمت مسکن طی بهمن ۹۷ را ۲.۹ درصد اعلام کرده بود که بانک مرکزی با تاخیر یک هفته‌ای نسبت به این وزارتخانه رقم ۱.۷ درصد را برای رقم افزایش یافته قیمت مسکن طی ماه مورد اشاره اعلام کرده است.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، اولین روز ماه جاری وزارت راه و شهرسازی (دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن) گزارش تغییرات قیمت و میزان معاملات را طی بهمن 97 منتشر کرد. بر این اساس متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در دومین ماه سرد سال نسبت به ماه پیش از آن (دی‌ماه 97) بالغ بر 2.9 درصد افزایش یافته است. در بهمن امسال متوسط قیمت هر مترمربع به 10 میلیون و 66 هزار تومان رسید. در دی‌ماه متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی 9 میلیون و 778 هزار تومان بود.

همچنین تعداد معاملات ثبت‌شده در بهمن ماه 8099 فقره بود که با رشد 39درصدی نسبت به ماه پیش از آن روبه‌رو بوده است. در دی‌ماه امسال 5800 فقره معامله در سامانه املاک و مستغلات ثبت شده بود.

این در حالی است که بانک مرکزی پس از یک هفته یعنی 8 اسفندماه در گزارشی اعلام کرد:‌ « متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران در بهمن‌ ماه سال 1397، 99.7 میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 1.7 و 85.1 درصد افزایش نشان می دهد. تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران در بهمن ماه سال 1397 به 9.3 هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل 39 درصد رشد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 49.2 درصد کاهش نشان می دهد.

در تهیه هر دو این گزارش نیز از آمار سامانه املاک و مستغلات کشور است، اما همانگونه مشاهده می‌شود بانک مرکزی میزان افزایش قیمت را 1.2 درصد کمتر از وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده است. آمار این بانک هم در تعداد معاملات انجام شده و هم در متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی با وزارت راه در تناقض است. بانک مرکزی متوسط قیمت را 9 میلیون و 970 هزار تومان اعلام کرده که تقریبا 336 هزار تومان از آمار متولی بخش مسکن کشور کمتر است.

مسکن 2.9درصد گران شد/ رشد 39درصدی معاملات در بهمن

منبع: خبرگزاری تسنیم

ارسال نظر
قیمت روز